Do ewolucji nieznanych szybownicy mogli się przygotowywać jedynie teoretycznie to jest na ziemi. Szybownicy zaprezentowali swoje umiejętności akrobacyjne nad płytą toruńskiego lotniska, gdzie wyznaczono dla nich specjalną strefę, czyli wirtualną bryłę o sześciu bokach kilometrowej długości.

Organizatorem imprezy była Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), Aeroklub Polski i Aeroklub Pomorski w Toruniu.

Imprezę objął swym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, w Komitecie Honorowym zasiadł Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Krzysztof Kapis.Przebieg mistrzostw tak relacjonuje Janusz Rosołek – Dyrektor Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu: – W zmaganiach, uczestniczyło 68 zawodników z 14 państw. Miło nam, że organizując tę ważną imprezę mieliśmy, chociaż drobny udział w kolejnym sukcesie polskich szybowników. Mistrzem świata w Unlimited został Maciej Pospieszyński, wicemistrzynią świata w Advanced – Katarzyna Żmudzińska, a drugim wicemistrzem Sławomir Talowski.

Drużynowo w Unlimited Polacy zajęli drugie miejsce, a w Advanced nasi zawodnicy okazali się najlepsi.Od zawodników z całego świata, jak i od sędziów oraz jury docierają do nas sygnały, że organizacyjna strona mistrzostw była ich zdaniem bez zarzutu. Zawodnicy podkreślali pozytywną atmosferę panującą na naszym lotnisku. Nas, organizatorów, ujęła za to, rzucająca się na każdym kroku w oczy, przyświecająca wszystkim zawodnikom, zasada fair play. Uczynność, pomoc na starcie rywalom, koleżeńskie, szczere gesty. Tego nie można było nie zauważyć.W sukcesie imprezy udział miała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Dziękujemy za wsparcie i korzystając z okazji, zapraszamy do Torunia, by z bliska podziwiać wyczyny najlepszych pilotów w lataniu rajdowym. Od 17 do 22 sierpnia br. gościć będziemy w Toruniu reprezentacje kilkunastu państw na 19. Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowym
– dodał Janusz Rosołek – Dyrektor Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.
Leave a Reply

Your email address will not be published.