Po uzyskaniu stosownej zgody administracyjnej, opublikowała zmianę w AIP Polska, umożliwiającą w oparciu o nową radiolatarnie lepsze wykorzystanie pomocniczego kierunku podejścia do lądowania na pyrzowickim lotnisku.

Lepsze oprzyrządowanie pomocniczego kierunku podejścia do lądowania ma duże znaczenie, gdyż pomocniczy kierunek podejścia do lądowania, w związku ze zmieniającą się strukturą wiatrów, jest coraz częściej operacyjnie wykorzystywany.

Nowa radiolatarnia D-VOR zainstalowana w komplecie z dalmierzem DME to system radiowy, który dzięki specjalnym odbiornikom w samolocie – umożliwia pilotowi odczytanie namiaru prowadzącego do radiolatarni oraz podaje mu odległość od niej.Nowa radiolatarnia będzie wykorzystywana przede wszystkim, jako pomoc nawigacyjna w przypadku lądowania na pomocniczym kierunku RWY09. Na głównym kierunku RWY27, podstawową pomocą nawigacyjną pozostaje precyzyjny system ILS (Instrument Landing System).Sygnał nowej radiolatarni został już zmierzony z powietrza. Po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia na użytkowanie (9 lutego 2012 roku), została zarejestrowana w ULC w rejestrze lotniskowych urządzeń nawigacyjnych, a następnie zostały opublikowane zmodyfikowane procedury startów

i lądowań uwzględniające nową pomoc nawigacyjną. Radiolatarnia jest już od 31 maja 2012 operacyjnie wykorzystana przez pilotów. Budowa nowego urządzenia kosztowała 3 mln zł.(wartość netto sprzętu, projektu i robót budowlanych 3 000 903,00 zł).PAŻP realizuje swoje inwestycje uwzględniając plany rozwoju lotnisk. Tak jest i w Katowicach. Nowe urządzenie D-VOR/DME zostało posadowione w taki sposób, aby mogło być wykorzystywane również dla planowanej, nowej drogi startowej na Lotnisku Katowice – powiedział Krzysztof Banaszek Prezes PAŻP.Informacja prasowaNa zdjęciu: D-VOR/DME

Na tytułowym zdjęciu od lewej: Prezes PAŻP Krzysztof Banaszek, prezes spółki zarządzającej Katowice Airport Artur Tomasik oraz Dyrektor Biura Służb Technicznych PAŻP Piotr Zawisza.fot. P.Kluska, PAŻPRelacje prasowe:

Informacja PAP

http://wyborcza.pl/Gazeta Wyborcza Katowice

http://katowice.gazeta.pl/katowice/Dziennik Gazeta Prawna

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/In Silesia

http://insilesia.pl/aktualnosci/Polskie Radio

http://www.radio.katowice.pl/TVP Katowice

http://www.tvp.pl/katowice/TV Silesia Informacje – wydanie z dnia 04.06.2012

http://www.tvs.pl/silesiainformacje.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.