Jak to wyraziłem w moich Świątecznych życzeniach, jestem przekonany, że dla wszystkich osób zaangażowanych w rozwój polskiego lotnictwa oraz użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, rok 2013 będzie kolejnym udanym okresem, w którym zrealizowane zostaną plany i marzenia, pełnym sukcesów w życiu osobistym i w pracy zawodowej.

W mijającym 2012 roku znacznie rozbudowaliśmy infrastrukturę lotniczą. Wzrosła liczba polskich lotnisk komunikacyjnych.

W mojej ocenie, było to bardzo dobry rok dla branży lotniczej i lotniskowej a uzyskane wyniki stanowią dobrą podstawę do pracy i osiągania zamierzonych celów w roku 2013.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że kończący się właśnie 2012 rok był czasem, w którym zapewniliśmy bezpieczny transport milionom pasażerów i setkom tysięcy operacji lotniczych, czasami podejmując trudne biznesowo i operacyjnie decyzje.

Utrzymano w polskiej przestrzeni powietrznej bardzo wysoki poziomu bezpieczeństwa, co jest szczególnym osiągnięciem, jeśli weźmie się pod uwagę osiągnięte wyniki operacyjne.

W 2012 roku liczba operacji lotniczych w ruchu krajowym wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego o około 18 %.

Liczba dolotów/odlotów obsłużonych przez PAŻP i polskie lotniska wzrosła o ok. 3,6 %.

W porównaniu do roku poprzedniego o około 3, 5 procent wzrosła również liczba obsłużonych przelotów nad Polską.

Uzyskane wyniki operacyjne pozwalają na wstępne podsumowania prowadzące do wniosku, że rok 2012 zakończymy średnim wzrostem liczby obsłużonych operacji o ok. 4,5 %, przy redukcji opóźnienia na jedną operację do poziomu ok. 30 sekund.Podsumowując rok 2012 i myśląc o pracy w 2013 roku należy pamiętać, że w mijającym roku zanotowaliśmy rekordowe dobowe liczby obsłużonych operacji na lotniskach w miastach gospodarzach EURO 2012 a także przyrosty liczby operacji nawet o kilkadziesiąt procent w trakcie obsługi głównych meczów.

Te wyniki pokazują, jakie możliwości operacyjne drzemią w naszym personelu i naszej infrastrukturze i pozwalają optymistycznie myśleć o realizacji nowych wyzwań związanych z prognozowanym przyrostem liczby pasażerów.Przedstawione wyżej wyniki to wspólna zasługa pracowników portów lotniczych, pracowników obsługi naziemnej, personelu przewoźników, wszystkich osób funkcjonujących w branży lotniczej i wspierających działania PAŻP. Za tą wspaniałą współpracę serdecznie Wam wszystkim dziękuję i mam nadzieję na jej kontynuację w Nowym 2013 Roku.Wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej oraz pracowników branży lotniczej zapewniam, że w Nowym 2013 Roku, PAŻP będzie kontynuowała projekty realizowane wspólnie ze środowiskiem lotniczym i użytkownikami przestrzeni powietrznej w celu dalszej poprawy warunków operacyjnych, będzie kontynuowała projekty służące rozwojowi całej lotniczej i lotniskowej branży.Szczęśliwego Nowego Roku

Krzysztof Banaszek

Leave a Reply

Your email address will not be published.